Kajaksegling för Nortik Scubi 2XL
Nortikkajakseglet är enkelt att använda och samtidigt mycket funktionellt för Hardshell-kajaker och vikkajaker.
Det innovativa seglet är mycket mer än ett drivsegel! Den kan också användas för att segla nära vinden. De tidigare kundernas åsikter, tester och uttalanden från erfarna paddlare (och seglare) går alla i samma riktning: Det är ett av de bästa och samtidigt ett av de enklaste att använda seglingssystem någonsin. Vikten är mindre än ett kilo och förpackningsstorleken är 130 cm x 15 cm x 6 cm.
Nortik kajaksegel finns i två storlekar: 0,8 kvm och 1,0 kvm. Den mindre versionen med 0,8 kvadratmeter är den mest populära och också den mest användbara för de flesta applikationer.
Om du köper systemet för Hardshell-kajaker innehåller satsen en installationssats som är lämplig för fasta båtar.
Leveransomfattning:
Segelmast, resväska, lämplig installationssats.
Data:
Vikt: 900 gr. (0,8 qm) | Förpackningsstorlek: 130x15x6 cm
Nortikkajak seglar för fällbara kajaker
Nortik kajaksegel med 0,8 kvm eller 1,0 kvm segelområde. Leveransomfattningen inkluderar alltid förpackningsväska, installationsanvisningar och en installationssats som möjliggör installation på följande fällbara båtar: Nortik Argo, Nortik Argo 2, Triton Ladoga 1 & 2 Advanced, Triton Vuoksa 2 & 3 Advanced.
Nortikkajak seglar mot Hardshell-kajaker
Nortik kajaksegel med 0,8 kvm eller 1,0 kvm segelområde. Här är varianten för installation på fasta kajaker. Leveransomfattningen innehåller alltid väskväskan, installationsanvisningarna och ett installationssats som möjliggör installation på din Hardshell-kajak.
Nortik kajaksegel för Scubi XL
Nortik kajaksegel med 0,8 kvm eller 1,0 kvm segelområde. Leveransomfattningen inkluderar alltid väskväskan, installationsanvisningarna och ett installationspaket som möjliggör installation på Scubi 1 XL och Scubi 2 XL.