Hilleberg Nallo 2 GT är ett kompakt, mycket starkt men ändå lätt tunneltält. Nallo 2 GT är valet för de väldigt viktmedvetna campare som väljer ett fullvärdigt tält för alla årstider. Som med alla Hilleberg GT-tält har Nallo 2 GT en förstorad framkupé, vilket är väldigt praktiskt för att organisera din utrustning, laga i eller låt våta saker torka.
Hilleberg Nallo 2 GTs vikt är anmärkningsvärd för det utrymme som tältet erbjuder. Ändå kan du använda Nallo 2 GT året runt under alla väderförhållanden. För många campare och semestercyklister har tält med extra markis varit en favoritmodell i flera år, men även vandrare som väljer lite mer lagringsutrymme kommer att hitta en bra följeslagare i detta Hilleberg-tält. Nallo 2 GT är lämplig för 2 personer.
Det inre tältet Hilleberg Nallo 2 GT
Hilleberg Nallo 2 GTs inre tält har en högkvalitativ grundplatta med hög upprätt kant, är andningsbar och vattenavvisande och har bra ventilationsmöjligheter. Även i dåligt väder kan tältet ventileras väl. Yttertyget är ripstop nylon med en trippel silikonbeläggning. Dörren till det inre tältet kan öppnas nästan helt och läggas i en förvaringsfack.
Ställ in Hilleberg Nallo 2 GT
Hilleberg Nallo 2 GT är ett tunneltält där du först ställer upp yttertältet. Sedan fäster du innertältet i yttertältet. Men du kan också ställa in tältet på en gång, den så kallade engångsspåren. Fördelen med ett tält som du redan har satt upp tältet är att vid dåligt väder kan du först packa innertältet. Det blir trevligt och torrt. Om du lämnar innertältet som hänger i yttertältet, kan du sätta Nallo 2 GT-tältet upp ännu snabbare nästa gång.
Liksom alla utföranden av Hillebergtunneltälten kan Nallo 2 GT ställas in med endast fyra pinnar.
Alternativ för Nallo 2 GT
Eventuellt finns det ett fotavtryck som täcker ytan på hela innertältet och markisen. Standardtältet kan också bytas ut med ett inbyggt tält för valfri inredning, vid varma förhållanden.
Hilleberg Nallo 2 GT egenskaper
- Kerlon 1200 yttre tält, trippel silikonbelagd
- Tältet är lämpligt för fyra årstider
- Yttertältet fortsätter till marken för att hålla utkast och kyla ut och inre tältet kan vara helt stängt om så önskas
- Tunnelkonstruktionen erbjuder ett idealvikt mellan rymdförhållande
- Hilleberg Nallo 2 GT erbjuder tillräckligt med utrymme för antalet personer och deras bagage
- Det inre tältet är fastsatt på yttertältet, så att tältet kan ställas in på en gång
- Om det är önskvärt kan även inre tältet lossas och användas ensamt (med tillval)
- Tältet kan ställas in med bara fyra pinnar
- Eventuellt finns det ett fotavtryck som täcker ytan på hela innertältet och markisen
- Fotavtrycket kan fästas på yttertältet
- Invändigtältet kan bytas ut med ett inbyggt tält för valfri inredning, vid varma förhållanden
Läs mer
Hilleberg säger om Nallo 2 GT
Nallo och Nallo GT är kända för sin låga vikt. I kombination med deras styrka och funktion blir dessa tält förstahandsval för många som vill använda tältet året runt i alla väder och ändå ha låg vikt. Dessa är ofta fjällvandrare men också fotografer, klättrare, fiskare och andra friluftsmänniskor som vill få ut optimalt ur sin utrustning utan att bära för mycket. Solovandrare kan välja ett Nallo 2 som ger ett mycket stort utrymme utan att få för hög vikt på sin utrustning. På samma sätt kan grupper om 2 och 3 personer få ett mycket rymligt och bekvämt utrymme genom att välja 3 respektive 4 personers modeller, utan att behöva öka sin packningsvikt för mycket. Barnfamiljer eller de som har sin hund med eller av annat skäl vill ha extra utrymme uppskattar den stora absiden i Nallo GT modellerna. På GT-modellerna finns en ingång på varje sida av absiden och hela främre delen av absiden kan rullas åt sidan och ger ett skyddat utrymme och härlig utsikt även i regnväder.